Google Plus
logo Kontakt:
ul. Wołoska 82 m. 55  (vis a vis Szpitala MSWiA)
tel.22 425-58-58   kom.501-22-84-88
e-mail: parapsychologia@gmail.com
informacje i zapisy:  pon.-pt:  900-2100,  sob: 900 - 1900

Budowa Tarota

5Talia tarota składa się z 78 kart, jest ona podzielona na 22 karty tworzące szereg tzw. Wielkich Arkanów i 56 kart, wchodzących w skład Małych Arkanów.

Karty Wielkich Arkanów określają na cel podróży, natomiast karty Małych Arkanów wytyczają kierunek drogi.

 

Struktura Tarota


Talia tarota składa się z siedemdziesięciu ośmiu kart. Podzielone są one następująco: Wielkie Arkana zawierające dwadzieścia dwie karty, zwane także atutami. Małe Arkana zawierające szesnaście figur (podobnych do tych, które mamy we współczesnych kartach do gry - są to: Król, Królowa, Rycerz i Giermek) oraz czterdzieści kart oznaczonych numerami, które można nazwać blotkami.

Karty Wielkich Arkanów są najważniejsze - odzwierciedlają duchową podróż całej ludzkości, od nowo narodzonej niewinności po samoaktualizację w zewnętrznym świecie.

0 ile nam wiadomo, są też najstarsze. Figury i blotki dodano, jak się wydaje, później, przypuszczalnie w XIV wieku, a wywodzą się najprawdopodobniej z popularnej we Włoszech gry karcianej zwanej tarrochi.

Figury i blotki, tak jak współczesne karty do gry, również są podzielone na cztery komplety - Buławy, Denary, Miecze i Puchary. Figury odnoszą się do ludzi w naszym życiu lub do jakichś aspektów w nas samych. Kiedy stawiamy karty osobom młodym, figury - zwłaszcza Króle i Królowe - odpowiadają ważnym, starszym osobom z ich życia: rodzicom, nauczycielom i innym autorytetom.

Dla pozostałych to po prostu osoby mające jakiś wyraźny wpływ. Charakteryzuje je cała sieć wzajemnych związków. Ponadto niektóre figury, zwłaszcza Króle i Giermki, mogą wskazywać na jakieś zewnętrzne wydarzenia lub warunki wewnętrzne.

W każdym komplecie jest dziesięć blotek - razem jest ich czterdzieści. Owe karty liczbowe reprezentują wszystko, co dzieje się w życiu codziennym - najróżniejsze wydarzenia, radości, zmartwienia oraz nasze reakcje i zachowania. Ponadto mają znaczenie numerologiczne, które zostanie omówione później.

Ostatnio słyszałem rózne opinie nawet i takie, ktore sugerowały posługiwanie się tylko dużymi lub wyłącznie małymi arkanami. Owszem czasami można taką metodę zastosować. Jednak musimy pamiętać ,że tarot stanowi jakby pewnego rodzaju spójną i nierozdzielną całość. Opinie typu małe arkana są mniej wazne - są sądem fałszywym. Nie mającym żadnych obiektywnych podstaw.

Co prawda nauka dzieli sie początkowo na zrozumieniu archetypów dużych arkan, ktore sa jakby filarem włączając następnie dynamikę kolorów - żywiołów, poprzez karty dworskie do poszczególnych danego typu.

Jak przyjrzymy sie dobrze kartom i ich strukturze zauważymy,że w tarocie nie ma nic nielogicznego. począwszy od drogi głupca przez Duże Arkana zwane też Wielkimi Wtajemniczeniami po Małe Arkana prezentujące ogromna moc i logiczne znaczenie czterech  zywiołów. Zadziwia przede wszystkim świetna sunchronizacja pomiedzy obiema częściami tej wielkiej księgi tajemnicy jaką jest TAROT.

Wykorzystane treści pochodzą z książki Marie-Jeanne Abadie - "Tarot dla początkujących" Warszawa 2002

Zapłać on-line - kliknij w banner

Pozioma transfery razem 1-nowe-szare